Panax ginseng, který se v Číně, Koreji a Japonsku používá k léčebným účelům již po tisíciletí, je znám jako adaptogen a regenerační tonikum, široce používané v tradiční čínské medicíně (TCM) i západních bylinných přípravcích.
V první řadě je třeba zmínit, že existuje mnoho druhů Panax, což vede v literatuře k určitým zmatkům. Nejrozsáhleji však byly prozkoumány a nejvíce se používají dva druhy, Panax ginseng (znám též, jako „čínský“ či „korejský“ ženšen) a Panax quinquefolius, jinak známý jako americký ženšen.
Další botanický druh se sice běžně nazývá sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus), nejedná se ale o pravý ženšen, ale o blízce příbuznou rostlinu, která se v typickém případě využívá jinak než čínský, korejský nebo americký ženšen.
Na co se ženšen tradičně používá?
V dnešní době se ženšen široce používá ke zvýšení energie (působí proti únavě, ač neobsahuje kofein). Zlepšuje pocit tělesné i duševní pohody a životní síly a zvyšuje jak duševní, tak fyzickou výkonnost. Ženšen lze používat jako pomoc při erektilní dysfunkci (podporuje libido a sexuální výkonnost). Používá se též při symptomech spojených s menopauzou.
Panax ginseng posiluje srdce a nervovou soustavu. Buduje celkovou dušení i fyzickou vitalitu a odolnost proti nemocem tím, že posiluje a stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, které řídí všechny základní fyziologické procesy včetně metabolismu vitamínů a minerálních látek.
Sovětští výzkumníci uvádějí, že ženšen normalizuje hladinu arteriálního tlaku a je účinný při léčbě jak vysokého, tak nízkého krevního tlaku (výzkum1954-1969). Ukázalo se také, že ženšen snižuje hladinu stresu u mužů i u žen.
Lidé, kteří užívají ženšen pravidelně, jsou schopni snášet vyšší fyzickou i emocionální zátěž.
Co obsahuje a jak působí?
Kořen asijského ženšenu obsahuje triterpenové glykosidy neboli „saponiny“, společně označované jako „ginsenosidy“. Tyto steroidům podobné sloučeniny poskytují adaptogenní vlastnosti, které napomáhají uvedení těla do rovnováhy v závislosti na tom, co daný jedinec potřebuje (například na jedné straně má schopnost snížit vysoký krevní tlak, na druhé straně zvyšuje nízký krevní tlak) a působí proti účinkům stresu. Stimulují také aktivitu přirozených zabíječů (natural killer cells) a chrání nervovou tkáň.
Ve všech částech této rostliny se nachází mnoho aktivních látek včetně aminokyselin, alkaloidů, fenolů, proteinů, polypeptidů a vitamínů B1 a B2. Dále obsahuje vitamín A, B6 a zinek, které napomáhají tvorbě hormonů brzlíku, nezbytných pro fungování obranného systému.
Pomocí tenkovrstvé chromatografie (TLC) a experimentální extrakce do metanolu bylo identifikováno až 40 různých ginsenosidů, které jsou pokládány za odpovědné za léčivé vlastnosti této byliny.
Asijský ženšen má „ohřevné“, zatímco americký ženšen „ochlazující“ účinky.
Východní medicína ženšen pokládá za nezbytnou součást svých předpisů a pohlíží na něj jako na preventivní i léčebný prostředek.
Používané části:
Celý kořen (zralost pro sklizeň trvá 4-6let). Kořeny se suší a používají k výrobě tablet nebo kapslí, extraktů a čajů stejně jako krémů, nebo jiných přípravků pro zevní použití.
Dokonce i když nejste nemocní, ženšen vám může pomoci zlepšit vitalitu, zvýšit hladinu energie a celkově podpořit vaše zdraví.